Translate

Díl 38. - Vodní radovánky (14. 8. 2022)

Díl 38. – Vodní radovánky

„Dobré ráno, Léto!“ zahlaholil Srpen a s úsměvem na tváři vybídl zlatovlásku, aby šla za ním.

„Kam máme dnes namířeno?“ zeptala se dívka.

„Je krásný letní den a jestli se nepletu, bude dnes pořádné horko,“ řekl Srpen a pokračoval: „Proto se podíváme za vodánky na druhou stranu vesnice. Určitě už vymýšlí další vodní atrakce a nám malé osvěžení přijde také vhod.“ Mrkl na Léto a společně se vydali k vodánkům.

Vodánci jsou malí človíčkové tvoření pouze z vody. Jsou průsvitní, a i když vypadají jako malé víly či skřítkové, díky vodě umí měnit svůj tvar. A to se náramně hodí.

Představte si třeba, že si dva vodánci hrají na honěnou a srazí se. Jiní by z toho měli bouli, ale oni se jen promění v kaluž, hlasitě o sebe plesknou a hurá, za chvilku už jsou zase stejní jako dřív.

Nebo se jednou stalo, že se Srpen nemohl dostat do chaloupky. Okna měl zavřená a dveře ne a ne otevřít. Nebýt vodánka, který se protáhl klíčovou dírkou a pomohl dveře otevřít zevnitř, museli by kováři zámek vypáčit a udělat nový.

A to nemluvím o tom, když pomáhají pekařkám po velkém pečení. Spolu s vodními kapkami se dostanou i do těch neskrytějších míst a pomůžou jim tak umýt velké nádobí. A že se trošku ušpiní? To jim vůbec nevadí. Naopak. Napustí si pak jeden bazén plný teplé vody, přidají voňavou pěnu a užívají si očistnou koupel. Vždyť s pěnovou pokrývkou na vodě je taky spousta legrace.

Kromě toho mají vodánci na starost vodní svět na druhém konci vesnice a jsou moc dobří ve vymýšlení různých skluzavek, tobogánů a speciálních bazénů. A právě do vodního světa teď mířil Srpen s Létem.

Srpen má pravdu. Vodánci už opravdu pilně pracují a vymýšlí důmyslný skluzavkový systém. Je to vlastně obří tobogán, který se už nahoře rozvětvuje do mnoha různorodých skluzavek. Na jedné straně je velké síto, na druhé tenká oválná trubička, na další placatý tunel, jinde zatočená ulita a všechno končí velikým trychtýřem.

„Jak to funguje?“ ptá se zlatovláska, když přišli blíž.

„To je závodní tobogán,“ vysvětluje jeden vodánek.

„Hned vám ho předvedeme,“ uklání se druhý, „jen chviličku strpení, zavoláme kamarády.“

Jakmile se sešlo několik vodánků, vyšplhali pěkně vysoko na začátek tobogánu, odstartovali svůj závod a společně se rozjeli. Každý pak klouzal po jiné části skluzavek, a tak Léto se Srpnem viděli, jak se první rozprskl přes veliké síto a za ním se opět spojil, druhý se rozplácl na tenkou placku a hned projel úzkým tunelem, další se vytvaroval do oválku a projel přes oválnou trubičku. Poslední pak zůstal takový, jaký byl a tryskově proklouzal zatočenou ulitou. Nakonec se jeden po druhém objevili ve velkém trychtýři a brzy připlavali až k Létu.

Celí nadšení vylézali z vody: „To je, co? Takový tobogán jste ještě určitě neviděli.“

„To ne,“ ozval se zamyšleně Srpen.

„Co se děje?“ ptali se vodánci, kteří nechápali, že jejich nové dílo nevzbudilo takové nadšení, jak čekali.

„Váš tobogán je opravdu báječný a jedinečný,“ začala pomalu zlatovláska a pokračovala: „Nechápejte mě špatně, ale trošku se bojím, že se z něj budete radovat jen vy.“

Vodánci se na chvíli zamysleli, a pak se jeden z nich plácl do čela: „No jo, vždyť my jsme zapomněli, že přes síto jen tak někdo neprojde.“

„A do toho tenkého tunelu se taky asi nikdo kromě nás nedostane,“ ozval se druhý.

„To jsme to ale vymňoukli,“ kroutil hlavou třetí, „vždyť my jsme úplně zapomněli na to, že ostatní se neumí změnit.“ Hned vzal do ruky tužku a papír, aby načrtly novou úpravu tobogánu.

„A nezapomeňte na to, že kromě malých skřítků, panenek či víl, jsou mezi námi také velcí ženci, pekaři i pekařky,“ řeklo Léto.

„To je pravda,“ přikývl další vodánek a všichni se teď pustili do přemýšlení, načrtávání a velkého povídání.

Srpen se otočil na Léto a pokývl hlavou. Oba se potichu vydali obhlédnout vodní dílnu. Tihle vodánci jsou teď ponořeni do práce, a tak je přece nebudou rušit. Však nejsou sami. Ostatní vodní človíčkové prochází bazény a vodní plochy, načesávají vlnky, leští vodní hladinu, pucují menší skluzavky, nafukují lehátka, kruhy, rozestavují slunečníky, tvarují vodní fontánky a instalují nové tobogány.

Počasí je v posledních dnech opravdu hodně letní, a tak se v horkých dnech přijdou obyvatelé vesničky rádi osvěžit do vodní části vesnice. Kromě toho jsou zítra všichni pozvaní na slavnostní otevření nového tobogánu. Ten tady však ještě není. Vodánci už začínají být nervózní.

„Jen se nebojte,“ konejší je jejich kamarádi, „ještě pár úprav a bude to. Do zítřka to určitě stihneme.“

 

Je to sice na poslední chvíli, ale vodánci to nakonec stihli. Když další den zavítají vesničané do vodního světa, stojí mezi jednotlivými bazény nový velký tobogán. Má sice všechno tak, jako včera, ale každé rameno je teď třípatrové. Spodní část je dost veliká na to, aby se na ní svezl třeba i Srpen. Nad ní je část, která zůstala stejná. Slouží pro vodánky a oni tak při klouzání mohou měnit svůj tvar. Poslední část je maličká, různě zatočená a bude sloužit těm nejmenším obyvatelům vesnice.

Každé rameno tobogánu končí v jiném bazéně. Trychtýř museli u tohoto tobogánu vodánci zrušit. Bylo by tam až moc plavců. Vynahradili si to však hned na vedlejší skluzavce, která je pořádně vysoká a trychtýřem končí.

Každý si ve vodním světě našel svoje. Někteří si jen na chvíli zaplavali a šli si odpočinout do stínu slunečníku. Jiní se klouzali do sytosti a další dováděli ve vodě téměř celý den.

Také ženci s dožínkovými panenkami, kteří dnes měli spoustu práce na poli s posledním obilím, přišli, aby se osvěžili. Dožínkovým panenkám se moc líbilo klouzání na velkých nafukovacích kolech – připomínaly jim totiž dožínkové věnce. A ženci? Ti byli na dovádění ve vodě už moc unavení. K duhu jim však přišel speciální bazén, kde je vodní trysky pěkně namasírovaly.

Všichni se tak dnes shodli na tom, že vodní radovánky byly opravdu báječné a vodánkům patří veliký dík za jejich nápady, které jim zpříjemnily horký letní den.

Pokud počasí vydrží, určitě se každý rád zajde po práci alespoň na chvilku ochladit. Vždyť je léto, čas nejen práce, ale i odpočinku a pohody. Užijme si ho tedy plnými doušky😊.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za váš komentář. Moc si vašich slov vážím - jsou báječnou odměnou za moje tvoření pro děti:-).